Psoriáza

01.10.2015 13:54

 

Názov psoriáza pochádza z gréčtiny (PSOR = svrbenie, šupina). Psoriáza je veľmi častá, Psoriáza je chronické rcidivujúce neinfekčné ochorenie kože. Zaraďuje sa medzi autoimunitné ochorenia – to sú ochorenia, pri ktorých sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Postihuje približne 2 % až 3 % európskej populácie, na svete je postihnutých približne 80 miliónov ľudí. Prejavuje sa sčervenenou pokožkou pokrytou zhrubnutými bielymi šupinami, ktoré sú po odlúpnutí striebornobiele. Tieto ložiská sa lokalizujú najčastejie na kolenách, lakťoch, hlave a iných miestach.

 

Psoriáza sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa prvýkrát objaví vo veku 15 až 35 rokov. Nedá sa vyliečiť, ale je to liečiteľné ochorenie, ktoré môže po adekvátnej liečbe ustúpiť a nemusí sa prejaviť roky.

Postihnuté miesta nesvrbia, sú suché a nemokvajú. V niektorých prípadoch sa psoriáza môže podobať ekzému. Liečba týchto ochorení je však úplne odlišná. Dôležitú úlohu pri vzniku psoriázy majú nervovo - psychické traumy, porucha látkovej premeny a porucha funkcie endokrinných žliaz. Ochorenie sa najčastejšie objaví na jar, preto je nevyhnutné robiť preventvnu procedúru. Ochorenie môže pokračovať celý život - ložiská na pokožke na istý čas zmiznú a neskôr sa opäť objavia. V súčasnosti sa predpokladá, že psoriáza vzniká v dôsledku poruchy imunity alebo genetickej dispozície. Nie je to nákazlivé ochorenie.

 

Príčiny psoriázy:

  • stres
  • dedičnosť
  • infekcie
  • traumy
  • spôsob stravovania
  • lieky
  • klimatické podmienky

 

Odporúčania:

Strava, ktorú si zvolíte, môže podporiť znižovanie kyseliny arachidónovej (AA) v bunkách. Pre obmedzenie tvorby AA kyseliny sa pokúste zo svojho jedálnička odstrániť alebo aspoň obmedziť tieto nevhodné potraviny:
tučné pokrmy, údeniny, tučné mäso, vajcia, hus, kačka živočíšne tuky - v množstve väčšom ako jedna tretina z celkovej dennej spotreby, tučné krémy, tučné cestá, koncentrovaný alkohol, ostré a pikantné pochutiny a koreniny, potraviny a pokrmy konzervované soľou, solené pochúťky (chipsy, oriešky ...). vyprážané jedlá (hranolky, pripálené jedlo, mäso na ražni a pod). vnútornosti (pečeň, srdce, hydinové droby), plnotučné mlieko a plnotučné mliečne výrobky.
 

Odporúčané potraviny:
tuky - rastlinné
mlieko a mliečne výrobky - všetky druhy s nízkym obsahom tuku
mäso - chudé (teľacie, bravčové, jahňacie, kura, králik, morka)
chudé ryby - sladkovodné i morské, rybí tuk
zverina, údeniny - hydinová šunka, bravčová šunka v malom množstve
zelenina - všetky druhy vrátane strukovín (konzumujte dostatok zeleniny, hlavne brokolicu, špenát, hrášok, šalát, fazuľové struky a zeler)
ovocie - všetky druhy
pečivo - všetky druhy, vrátane celozrnného
semienka-slnečnicové, tekvicové, sezamové alebo ľanové
Vitamíny vhodné na potlačenie psoriázy:
Vitamíny skupiny B
B-komplex, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová.
Vitamín E
Vitamín C
Veľmi vhodným stravovacím doplnkom pre ľudí trpiacich lupienkou sú aminokyseliny-výborným zdrojom sú ryby, prírodné orechy a slnečnicové semienka. Z rýb sú vhodnejšie predovšetkým morské a mastnejšie druhy rýb ako je losos, tuniak, makrela. Ďalším výborným zdrojom aminokyselín z našich záhrad sú vlašské orechy, ktoré obsahujú tiež železo, selén, zinok, vitamín E a vitamíny skupiny B. Vďaka kyseline alfa lipová sú tieto plody významným antioxidantom. Slnečnicové semená sú prospešné vďaka vysokému množstvu bielkovín, minerálov, vitamínov a nenasýtených esenciálnych mastných kyselín. Odporúča sa užívať 2 lyžice semien denne. Rovnaký účinok ako omega-3 kyseliny má ľanový olej alebo mleté  semienka užívajte denne, zhruba 15 - 30 ml (2 lyžice).