Čo je to "detoxikácia"?

28.09.2015 13:20

 

V súčasnej modernej dobe na nás pôsobí omnoho viac toxických zdrojov, ako v minulosti. Ruka v ruke s novými technológiami v potravinárskom priemysle prichádzajú aj nové aspekty každodenného života. Naše tráviace ústrojenstvá sú vystavené škodlivým chemikáliám a dráždivým látkam. Jedlo je zbytočne kontaminované rôzmi alergénmi, ochucovadlami, umelými potravinárskymi farbivami, sladidlami, či konzervačnými látkami. A to sme ešte nespomenuli znečistené ovzdušie, vodu, nezdravý životný štýl spojený s fajčením, alkoholom a drogami. Náš organizmus je tak dennodenne ohrozovaný., čo negatívne pôsobí na všetky bunky v tele. Výsledkom týchto škodlivých vplyvov býva únava, zmeny nálady, tráviace ťažkkosti, bolesti hlavy, problematická pleť a mnoho ďalších.

Detoxkácia eliminuje preťaženie organizmu toxickými splodinami z vonkajšieho i vnútorného prostredia, normalizuje preťaženú látkovú výmenu a pomáha odstraňovať nežiadúce látky z tela.

 

Čo sa vlastne v organizme deje pri detoxikácii?

Pri detoxikácii aktivizujeme všetky možné vylučovacie systémy tak, aby sme dstránili a vylúčili čo najviac nepotrebných a škodlivých látok – toxínov z nášho tela von.

 

Ako detoxikovať?

Základom je pevná vôľa a úprimná snaha pomôcť svojmu telu. Zrieknutie sa cigariet, alkoholických nápojov či kávy je samozrejmosťou. „Pri detoxikácii sa odporúča jesť vo väčšej miere vlákninu, olivový olej, jablkový ocot a morské riasy. Antioxidanty, vitamíny skupiny B, vápnik, horčík a zinok by mali byť na dennom poriadku. Probiotické baktérie pomôžu pri detoxikácii obnoviť črevnú mikroflóru. Vhodné je konzumovať viac ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú vlákninu potrebnú pre črevo. Pitný režim by mal obsahovať viac zásaditých nápojov, ktoré neutralizujú kyseliny v organizme. Nevhodné je konzumovať alergizujúce potraviny (mlieko, vajíčka), vnútornosti, vyprážané jedlá, rafinovaný cukor. Červenú by malo dostať aj samotné červené mäso.

 

Kedy detoxikovať?

Často sa hovorí o jarnej detoxikácii, avšak aby sme telo udržali zdravé počas celého roka, odborníci radia vykonávať vnútornú očistu aj na jeseň. Preto je dobré už začiatkom jesene začať s očistnou kúrou a zároveň posilňovaním imunity, aby sme sa pripravili na prvé sychravejšie dni a zároveň pripravili naše telo na väčší nápor jedla v zime.

 

Buďte aktívni!

Detoxikáciu podporuje fyzická aktivita (nie však vytrvalostná ako dlhodobé behy, bicyklovanie…), teplé kúpele, teplá sprcha a sauna na zvýšenie vylučovania škodlivých látok. Taktiež oddych, relaxácia a eliminácia stresu umožňuje lepší priebeh očisty. Pri detoxikácii telo potrebuje energiu na rozkladanie toxínov, preto veľký výdaj energie nie je vhodný. Človek by sa cítil veľmi unavene a ospalo.

 

Hoci v ľudskom tele fungujú mechanizmy samočistenia, postupne zlyhávajú a nedokážu priebežne odstraňovať z tela odpad. Ten sa ukladá v jednotlivých orgánoch a bunkách. Imunitný systém je preťažený – vzniká množstvo zdravotných problémov. A preto dôležitú úlohu hrá pravidelná detoxikácia – očista organizmu.