Čo je zápcha a ako jej predísť
Súčasná doba je veľmi hektická a uponáhľaná. Kvôli pracovnému vyťaženiu ľudia upúšťajú od pravidiel správnej životosprávy, ktorými sa riadili už predchádzajúce generácie Nevhodná strava, stres a nedostatok pohybu narušujú prirodzenú funkciu hrubého čreva, čo sa môže prejaviť zápchou. Zápcha je stav, pri ktorom nie je možné vyprázdniť hrubé črevo dlhšie ako 2 dni. Charakteristická je tupá bolesť v dolnej časti brucha, sprevádzaná nadúvaním a plynatosťou čriev. Takto trpí podstatná časť nášho obyvateľstva. Iba málokto vie, že normálne a zdravé je, keď stolica ani vetry nemajú nepríjemný zápach.
Prečo vzniká zápcha?
Po zjedení potrava prechádza tráviacim traktom, kde v procese trávenia dochádza k jej postupnému rozloženiu a vstrebávaniu živín a vody. Týmito procesmi sa vytvára stolica, ktorá sa posúva peristaltickými pohybmi (sťahmi) čreva smerom ku konečníku.
Tento zložitý proces môže ovplyvniť množstvo faktorov:
- nedostatočný príjem tekutín,
- málo pohybu,
- nízky podiel vlákniny v potrave,
- užívanie niektorých liekov,
- potláčanie nutkania na stolicu,
- emočné napätie.
- zápchu môžu spôsobiť aj iné, podstatne závažnejšie príčiny, ako napríklad zúženie čreva (nádorom, zápalom, zrastom), ochabnutie čreva (pri niektorých neurologických ochoreniach), stavy spôsobujúce bolestivé vyprázdňovanie (hemoroidy, análne fisúry). Takéto stavy musí riešiť lekár.
Mnoho autorít sa domnieva, že pravidelná stolica v určitú pravidelnú dennú dobu je lepšia ako stolica nepravidelná. Najpríhodnejší čas je pred alebo tesne po raňajkách. Sú ľudia, ktorí majú stolicu po každom jedle, teda trikrát za deň. Môže to byť normálne.
Prevencia a liečba
- dodržiavajte správny pitný režim, vypite najmenej 2 litre tekutín denne
- jedzte pomaly, dôkladne žujte a často prehĺtajte
- pohyb a cvičenie pomáhajú udržať pravidelnú stolicu
- obmedzte konzumáciu priemyselne spracovaných potravín, výrobkov z bielej múky, sladkostí a mäsa
- ak máte chronickú zápchu, čierna káva, kakao, čierny čaj a červené víno by mali byť vo vašom jedálnom lístku čo najmenej, lebo podporujú zápchu
- proti zápche sú vhodné aj niektoré bylinkové čaje - mätový, žihľavový alebo z púpavového koreňa
- nápoje z čerstvého ďumbiera taktiež napomáhajú pravidelnému vyprázdňovaniu
- prírodným super liekom sú ľanové semená. Konzumujte ich surové, buď celé, alebo pomleté na múčku. Môžete vyskúšať i ľanový olej lisovaný za studena, prípadne ľanový čaj.