Význam horčíka pre ľudský organizmus

09.10.2015 10:02

 

Horčík sa v ľudskom tele vyskytuje predovšetkým v kostiach, ostatok je v svaloch, endokrinných žľazách a v menšej miere v krvi. Celkovo ľudské telo obsahuje od 20 do 30 gramov horčíka. Horčík je nezastupiteľný pre väčšinu biochemických reakcií v ľudskom tele a preto sa z hľadiska zdravia jeho nedostatok výrazne zhoršuje priebeh prakticky každej choroby.

 

V súčasnosti ľudia bohužiaľ príjmu zanedbateľné množstvo horčíka. Čo je veľmi nebezpečné, nakoľko je pre naše telo dôležitých prvkom. Zúčastňuje sa skoro pri všetkých procesoch prebehajúcich v organizme. Pôsobí hlavne pri stresovch, toxických, zápalových a alergických problémoch. Aktivuje enzými a je nutný pri tvorbe ochranných látok.

 

Aká je súvislosť zdravotných problémov s deficitom horčíka v tele?

 

Nedostok horčíka si človek zo začiatku neuvedomuje. V prípade väľkého nedostatku horčíka sa prejavujú príznaky ako:

- prináša napätie tkaniva a orgánov, spôsobuje bolestivé svalové napätie, až kŕče

- narušuje normálnu činnosť nervov a svalov

- narušuje zdravú funkciu endokrinného systému

- blokuje produkciu enzýmov

- narušuje zažívanie, trávanie

- spôsobuje vznik obličkových kameňov s obsahom vápnika

- narušuje funkciu nadobličiek, a tým pádom aj anti-stresový hormón, ktorý sa v nich vytvára

 

Pri vstrebávaní horčíke je dôležité mať v poriadku žľazy s vnútorným vylučovaním, ako napríklad štítnú zľazu, prištítne telieska atď. Ak si chcete doplniť svoj deficit chloridom horečnatým, je nutné si ho najprv zaobstarať. Pre lepšiu vstrebateľnosť je preto vhodný - Chlorid horečnatý hexahydrát (MgCl2 6H2O). Jedinými sprievodnými prejavmi pri predávkovaní chloridom horečnatým je hnačka a niekedy väčšie búšenie srdca. Chlorid horečnatý sa dá dať aj do ovocných a zeleninových štiav. Pozor ale na citrusové plody alebo vôbec plody s vyššou hodnotou kysliny askorbovej (vitamín C). Kyseliny rady ničia horčík. Neriaďte sa pri dávkovaní číslami, ale tým, ako vaše telo reaguje. Hnačka je pre vás určujúca kedy máte ubrať alebo pridať. Snažte sa aby ste hnačku nemali viac ako dva dni. Niekedy sa stáva, že človek už pri veľmi malých množstvách dostáva hnačku a pri tom vie že má veľký deficit horčíka. V takom prípade treba prejsť na mazanie tela chloridom horečnatým. Koža ho veľmi dobre prijíma, ale zase o dosť pomalšie ako pri orálnom užívaní.

 

Chlorid horečnatý má priaznivé účinky pri liečbe mnohých ochorení:

zažívacieho ústrojenstva (zápal hrubého čreva, zápal žlčníka, zápal žlčových ciest)

nervového systému (senilný tras, Parkinsonova choroba, svalové kŕče)

kože (pubertálne vyrážky, ekzémy, psoriáza, bradavice, omrzliny, svrbenie)

 

Profesor Pierre Delbet (prvé účinky chloridu horečnatého objavil už v roku 1915) tiež preukázal, že chlorid horečnatý zlepšuje stav nechtov a vlasov, zvyšuje odolnosť voči toxicite anestetík a môže priaznivo účinkovať pri alergických ochoreniach ako senná nádcha, žihľavka, svrbenie rôzneho druhu (vrátane hemoroidov) a dokonca aj Quinckeho edém.